iPhone Şarj Kablosu Değişiyor mu? iPhone 12 ‘de Hangi girişin kullanılacağı belli oldu!

Apple, iPhone şarj kablosu için bu yıl bir sürpriz ile karşımıza çıkacak mı? Yoksa yine Lightning kablo kullanımına devam mı edilecek?Apple, iPhone 5 ile geçtiği Lightning soketine iPhone 11 modellerinde de yer vermişti. Tüm dünya daha hızlı veri aktarımı sağlayan ve daha hızlı şarj süresi sunan USB Type-C’ye geçmişken Apple’ın iPhone şarj kablosu için atılım yapmaması herkesi üzmüştü. Cupertinolu teknoloji devinin bu yılın Eylül ayında tanıtacağı iPhone 12 modelleri ile artık Lightning sokete veda etmesi bekleniyordu. Ancak bugün gelen bilgiler maalesef ki durumun böyle olmayacağını gözler önüne seriyor.

iPhone Şarj Kablosu değişecek mi?

Sızıntıları ile ünlü olan Choco_bit bugün Apple’ın iPhone 12’nin tüm modellerinde yine Lightning sokete yer vereceğini söyledi. Apple’ın Type-C girişi için bir yıl daha bekleyeceği ve iPhone 13’te bu soketi kullanacağı söyleniyor. Apple’ın 13.000 TL’yi bulan modellerinde hala neden Lightning kullandığı ise büyük bir merak konusu.

Type-C’ye göre daha ince olan Lightning soketten dolayı iPhone 12 kalın olacaktı. Belki de bu yüzden telefonun tasarımını çok değiştirmemek biraz da tembellik yapmaktan dolayı Lightning soket kullanılacak gibi görünüyor.

Apple’ın iPad Pro ve MacBook modellerinde Type-C’ye geçtiğini biliyoruz. Ancak iPhone’ların hala Lightning’e geçmemesi, ekosistem adına kötü bir karar görünüyor.

Bildiğiniz gibi Apple aksesuar satmaya bayılıyor. 10.000 TL verip aldığınız MacBook’a, 7.000 TL verip aldığınız iPhone 11’i kablo ile bağlamak imkansız. Bunun için Apple’dan adaptör satın almanız gerekiyor. Cupertinolu firma en az bir yıl daha USB-A’dan USB-C’ye çeviren adaptörü satma peşinde olduğunu düşünüyoruz.

iPhone 11 Pro modellerinde Lightning  Type-C kullanan Apple’ın iPhone 12 Pro ile de bunu devam ettirmesi bekleniyor. Type-C – Type-C şarj kablosu için maalesef ki bir yıl daha bekleyeceğiz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!