Gizli sekme Google’ın başını derde soktu! Böyle olacağı belliydi

En çok kullanılan internet tarayıcılarından olan Chrome, gizlilik sekme ile gündeme geldi. Ortaya çıkan yeni davayla Google 5 milyar dolar ceza ödemeye mahkum edilebilir. İddialara göre Google’ın başı gizli sekme nedeniyle ağrıyacak.

Birçok internet kullanıcısı gizli tarayıcı kullanımında Google Chrome’u tercih ediyor. Fakat, ABD’de görülen dava işleri tersine çevirebilir. Gizli sekme nedeniyle hakkında dava açılan Google, yüksek miktarda ceza ödeyebilir.

Google 5 milyar dolar ceza alabilir

Birçok kez teknoloji firmaları büyük miktardaki davalara konu oldu. Bu kez ortaya atılan iddiaya göre Chrome gizli sekme açık olmasına rağmen, bilgilerin toplanması devam ediyor. Gizli sekme aktif haldeyken de kullanıcıların izlendiği iddia ediliyor. Bunun için California, San Jose’de bir dava açıldı. Mahkeme iddiaları mercek altına alacak.

Eğer Google 5 milyar dolar ceza alırsa, milyonlarca kişinin gizlilik için kullandığı gizli sekme önemli ölçüde zarar görebilir. Çünkü gizlilik ve güvenliğin vaat edildiği gizli sekmeye olan güven kırılabilir. Google Chrome gizli sekme özelliklerinde tarama geçmişi, çerezler ve site verileri, formlar gibi bilgiler kaydedilmiyor. Ancak, ziyaret edilen internet siteleri ve internet servis sağlayıcısının bazı bilgilere ulaşabileceği gizli sekme ekranında belirtiliyor.

Gizli sekme Google için baş ağrısı olacak

Reuter’a konuşan Google sözcüsü Jose Castaneda ise gizli sekmede girilen sitelerin ve verilerin sadece o sekmede kaldığını belirtti. İlerleyen günlerde mahkeme kararını verecek ve gizli sekmenin gerçekten veriler konusunda riskli olup olmadığı anlaşılacak.