Katlanabilir ekran için insan saçı kullanılacak!

Sonuçları yeni ortaya çıkan bir araştırmaya göre bilim insanları, Katlanabilir ekran teknolojisi için de kullanılan QLED için insan saçını kullanmaya başladı. Peki ama insan saçı nasıl oluyor da ekrana dönüşüyor?

İnsan saçı nasıl katlanabilir ekran olacak?

Geri dönüştürülmüş insan saçı, tarih boyunca birçok alanda kullanıldı. Ancak şimdiye kadar insanlık kendi saçından teknolojik bir atılım yapmaya girişmemişti. Şimdi ise katlanabilir ekranlarda daha fazla kullanılan QLED ekran için insan saçı denemeleri başarılı olmuşa benziyor.

Avustralya’nın Brisbane’deki Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki (QUT) araştırmacılar, saç tellerini akıllı bir cihazın QLED ekran için karbon nanadotlara dönüştermeyi denedi.

Yerel bir berberle anlaşan araştırmacılar, ellerine geçen küçük saç parçalarını, 240 derecede yakarak QLED ekran temeli olan QD (kuantum noktaları) parçacıklarını oluşturmaya çalıştı. Profesör Prashant Sonar ve Profesör Qin Li, bu yakma sonucunda insan saçından elde edilen bu parlak kuantum noktaları oluşturmayı başardı.

katlanabilir ekran, QLED ekran

Ancak insan saçından elde edilen QD parçaları, bir televizyon ekranında kullanılacak kadar parlak değil. Ancak bu parçalar yine de akıllı saat ya da esnek küçük ekranlarda kullanılacak kadar parlak.

QD parçaları yani kuantum noktaları, QLED ekranları oluşturuyor. Bu parçalar ise LED ekranlar gibi arkadan aydınlatmalı bir şekilde çalışıyor. Ancak OLED ekranların tersine, bu kuantum noktaları tek bir rengi çok iyi bir şekilde yansıtmaya çalışır. QLED ekran teknolojisi özellikle katlanabilir ekranlarda, OLED’e göre çok daha iyi sonuçlar verebiliyor.

İnsan saçı gibi kolayca bulunan bir malzemenin ekran teknolojisinde kullanılması ise özellikle akıllı saat gibi daha küçük ekranlı aksesuarların ulaşılabilir fiyatlara inmesine neden olabilir.

Sizce insan saçı ile yapılan katlanabilir ekran gerçekten de iyi bir sonuç verebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: Shiftelete.net

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!