TSMC, Huawei için kararını verdi

ABD’nin uyguladığı kısıtlamalara göğüs germeye çalışan Huawei’ye yeni bir darbe bu sefer ana vatanından geldi. Ortaya çıkan yeni gelişmelere göre TSMC tüm işleri durdurma kararı aldı. Böylece Kirin’den sonra TSMC işlemci üretimi de ambargoya takılmış oldu.

TSMC tüm Huawei siparişlerini durdurdu

Tayvan Semiconductor Manufacturing Co Ltd, Washington’un Çin şirketine işlemci tedariğini daha da sınırlandırmaya yönelik hamlesine yanıt olarak, Huawei Technologies’den alınan yeni siparişleri durdurdu.

huawei tsmc işlemci üretimi

Rapora göre TSMC’nin yeni yasaktan önce aldığı ve halihazırda üretimde olan sipariş emirleri bu karardan etkilenmiyor. Bu işlemcilerin Eylül’den önce teslim edilmesi gerekiyor.

Dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi ve önemli bir Huawei tedarikçisi olan TSMC, Perşembe günü ABD merkezli bir tesis inşa etmeyi planladığı açıklandı. TSMC akabinde de “ABD ihracat kural değişikliğini yakından takip ettiğini” açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanan yeni kural, ABD teknolojisi ile yurt dışında üretilen yarı iletkenlerin Huawei’ye satış lisansı talep etmek üzere genişleterek, dünyanın 2 numaralı akıllı telefon üreticisine ihracatı durdurmak için girişimini büyük ölçüde artırdı.

Huawei bu konuda yorum yapmayı reddederken, TSMC işlemci üretimi detaylarını açıklamayacağını söyleyerek gizlilik hakkını kullandığını belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!