Yapay zeka ona da el attı: Basket atamamaya son!

Kolay basket atma teknikleri için tasarlanan stratejilere gerek kalmadı. Zira basketbolun doğasını değiştirebilen bir yapay zekalı pota tasarlandı. Bu potanın 3 versiyonu bulunuyor. Shane Wighton’ın potası neler yapabiliyor?

Kolay basket atma teknikleri yerini yapay zekalı potaya bıraktı

ABD’li genç tarafından tasarlanan bu robotik pota, YouTube’un gündemine düştü. Tasarım uzmanlığı, iOS geliştiriciliği, proje yöneticiliği ve makine mühendisliği yetkinliklerine sahip olan Wighton, kendi projesini anlattı.

Profesyonel bir basketbol maçında “hileli pota” olarak adlandırabilecek kadar zeki olan bu pota, spor ile yapay zekayı birleştirerek yeni bir sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Bundan böyle atılan her atış denemesi başarılı olabilir. Peki nasıl?

Potada yer alan yön sensörleri her atışın gidişatını takip ediyor. Bunun akabinde potaya bağlı olan mekanizmalar basketbol topunu çembere doğru saptırmak için uygun açıyı buluyor ve topun yönünü değiştiriyor.

Kolay basket atma teknikleri

Sadece 600 milisaniyede tamamlanması gereken bu süreç, potanın üçüncü versiyonunda büyük bir değişime uğradı. Çemberin ilk versiyonunda hiçbir özellik yoktu ancak kendisinin ikinci versiyonunda yapay zeka devreye girdi.

Potanın ilk hali “atış denemende başarısız olamazsın” sloganı ile geliştirildi. İkinci versiyonda “atış denemende gerçekten başarısız olamazsın” deyişine yer verildi. Üçüncü versiyonda ise aynı metin kullanıldı.

Potada bulunan arka panelin çok hızlı bir şekilde esnemesini kolaylaştırmak ve potanın ağırlığı azaltmak için bir mekanizma geliştiren Wighton, yazılım konusunda Microsoft Kinect’i kullandı.

yapay zekalı pota

Kinect sayesinde bir yüz tanıma sistemi geliştiren ABD’li genç, potanın algı seviyesini artırdı. Böylece akıllı pota atış denemesi yapan kişileri anında tespit edebiliyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!