4 yeni kritik Android güvenlik açığı bulundu!

Android logos on Samsung smartphones

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda, zaman zaman kritik güvenlik açıkları meydana gelebiliyor. Bu açıklar kimi zaman yazılım üreticisinden kaynaklansa da, kimi zaman da donanım üreticilerinden dolayı olabiliyor. Bu kritik açıklar, genelde çabucak fark edilir ve güncellemeler ile giderilir. Son olarak, 4 yeni kritik Android güvenlik açığı keşfedildi.

Haziran ayı güvenlik yaması ile birlikte açıklarının önüne geçen Google, firmalara da güncellemeyi yollamış durumda.

4 yeni kritik Android güvenlik açığı keşfedildi!

Bazı kötü amaçlı yazılımlar ve güvenlik açıkları, çok ciddi hatalara yol açabilirler. Android işletim sistemi için hazırlanmış veya yenilemiş bir kod, farkında olmadan herhangi bir açığa sebep olabiliyor. Aslında bu durum, tüm işletim sistemleri için geçerli. Ortaya çıkan bu açıklar ise zamanla kapatılıyor. Google’ın son yayımladığı rapora göre, şirket en az 34 güvenlik açığını kapatmış durumda.

Qualcomm güvenlik açığı

Bu açıkların 4 tanesi ise kritik seviyede. Google’ın Haziran güvenlik bülteninde kritik olarak sıralanmış açıklardan Google kaynaklı olanlar CVE-2020-0117 ve CVE-2020-8597 numaralarına sahip. Çok Durumlu Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezinden gelen bir rapora göre, bu açıklar e-posta gönderim ve alımlarında, tarayıcıda gezerken veya MMS mesajlarının medyalarını oynatırken ortaya çıkabiliyor.

Ortaya çıkan bu Android güvenlik açığı ile birlikte saldırganlar cihaza uygulama yükleyebilir, verileri görüntüleyebilir, silebilir, değiştirebilir ve tam kullanıcı haklarına sahip yeni hesaplar oluşturabilir.

Açıklardan iki tanesi Android çekirdeğini etkilemiş durumda. Diğer iki açığın ise Qualcomm kaynaklı olduğu belirtildi. Qualcomm’un sebep olduğu açıklar haricinde diğer açıkların kapatıldığı ve üreticilere güncellemelerin verildiği belirtildi. Akıllı telefon üreticilerinin, kısa zamanda gerekli güncellemeyi yayımlayacağı tahmin ediliyor.

Mobil cihazlarda meydana gelen açıklar, özel verilen çok olması sebebiyle daha önemli. Peki sizce, verileriniz güvenli bir şekilde saklanıyor mu?

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!