Anakart üreticilerinden Intel’i kızdıracak özellik!

Overclock yapmak için Intel işlemci satın almak isteyenler “K” ibaresi taşıyan modelleri tercih ediyor, ancak ilerleyen dönemde bu durum değişebilir. Bunun nedeni ise anakart üreticilerinin Intel işlemcileri zorlamakta kararlı olması.

Asus TUF Gaming B460 Plus anakartta Asus Performance Enhancement (APE) olarak bilinen bir özellik olduğu görüldü. Bu 65W’lık işlemcinin 125W (veya daha yüksek) seviyesine çıkmasını sağlıyor ve bu sayede saat hızları artıyor.

Anakart üreticilerinden Intel hız aşırtma hamlesi

ASRock ve Gigabyte’ın son dönemde piyasaya sürdüğü anakartlar benzer bir özelliğe sahip. Aorus B460 serisi anakart üzerine çarpan kilidi kapalı olan Intel Core i7 10700 Comet Lake-S işlemci takılarak yapılan testlerde: normal hızda yani 3.8 GHz’de çalıştığı görülüyor ve Cinebench R20 testinden 3637 puan alıyor.

BIOS’a eklenen bu yeni seçenek aktif hale getirildiğinde ise 4.5 GHz seviyesine kadar çıkan işlemci, aynı testten 4679 puan alıyor. Tüketiciler ücretsiz bir şekilde performans artışı elde edeceği için bunu oldukça sevecek. Peki, K serisi işlemcilere ilginin azalacağı için Intel bu konuda ne düşünecek?

Güç seviyesi yani Power Level 1 (PL1) ayarını değiştirerek işlemcilere müdahale ediyor. Intel’in böyle bir durumda garantiyi geçersiz kılacağı dile getirilirken, güç artışının beraberinde daha iyi bir soğutma ihtiyacı getireceğini belirtmek isteriz.

Anakart üreticilerinin Intel’e karşı alacağı tavrı ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için webkafası.com’u  Twitter’da takip edin,YouTubete takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin aramıza katılın!